• Jak można pomóc przy złagodzeniu reumatycznych bólów stawów?

Czy istnieją dni, kiedy najmniejszy ruch sprawia Ci wielkie trudności i ból? Twoje stawy i kości odmawiają posłuszeństwa, a chroniczne zmęczenia nie pozwala Ci podjąć aktywności fizycznej? Jeśli na któreś pytanie odpowiedziałeś twierdząco, nie czekaj- to mogą być objawy choroby reumatycznej.

Według badań statystycznych bóle reumatyczne dotykają co setnego Polaka, najczęściej zaczynają objawiać się w stawach rąk, stawach kolanowych, biodrowych i kręgosłupie. Gdy stają się przewlekłe, stanowczo utrudniają życie, przeszkadzają w pracy zawodowej, codziennych obowiązkach, a także zaniżają komfort psychiczny.

Przyczyny reumatyzmu są idiopatyczne, czyli nie do końca znane. Wiadomo jednak, że występują u kobiet trzykrotnie częściej niż u mężczyzn. Kiedy udać się do lekarza? Konsultacja potrzebna jest wtedy, gdy bóle powtarzają się bez wyraźniej przyczyny, trwają od dłuższego czasu, są bardzo silne lub występuje poranna sztywność.

Jak sobie radzić?

  • Farmakologia – leki, które wciela się w odpowiednio wcześnie, skutecznie łagodzą objawy zapalenia, zmniejszają dolegliwości bólowe,
  • Leczenie Uzdrowiskowe – główne zalecane są zabiegi w formie okładów, zawijań borowinowych, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, w podstawowym zakresie można je wykonywać we własnym domu,
  • Masaż – pomaga on w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i usunięciu sztywności,
  • Gimnastyka lecznicza – ma na celu złagodzenie niepełnosprawności chorego, przywrócenia mu jak największej sprawności, która mu umożliwi życie codzienne,
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne – rozluźniają mięśnie, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie m.in. krioterapia miejscowa, pole magnetyczne, laser punktowy, hydroterapia.

Pamiętaj! Choć reumatyzm nie jest chorobą uleczalną, to wczesna diagnoza, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia z pewnością złagodzą ból i powstrzymają rozwój choroby.